Місяць до ЗНО: українська мова та література. 8 кроків успішної підготовки

#Місяць до ЗНО — це навчальний марафон від платформи iLearn: тут абітурієнти можуть безкоштовно та ефективно підготуватися до ЗНО з усіх предметів. За місяць до тестувань ми публікуємо поради досвідчених вчителів про те, що треба робити, коли до іспиту залишаються лічені дні, і на що точно не варто витрачати свій час. 1 червня абітурієнти складатимуть тест із української мови та літератури. Вчителька ВШО Анастасія Онатій пропонує 8 кроків успішної та структурованої підготовки.

1️⃣

Якщо ви не зробили цього раніше, зробіть це просто зараз: ознайомтесь із оновленим форматом ЗНО з української мови та літератури.

Демонстраційний варіант можна подивитися на сайті УЦОЯО.

А на платформі iLearn варто переглянути офіційні відеокоментарі експертів із покроковим аналізом пробного ЗНО-2021:

українська література

українська мова

аналіз тексту

власне висловлення

Після цього зверніть увагу на завдання 34-38 з української мови. Підготуватися до завдання з лексики допоможуть такі ресурси:

  • Мова – ДНК нації: багато картинок і вправ із паронімами, синонімами, фразеологізмами;
  • Onlinecorrector: тут можна почитати про лексичні помилки;
  • Correctarium: телеграм-канал із порадами зі слововживання;

Порада. До завдань із лексики треба готуватися поступово: краще запланувати вивчення 5-10 нових паронімів або фразеологізмів на кожен день, аніж намагатися завчити дооооовгий перелік за один підхід.

2️⃣

Універсальний рецепт: розплануйте підготовку чітко й сфокусовано. Якщо маєте багато прогалин, сконцентруйтеся на тих темах, які найчастіше трапляються в тесті. Зручним є формат чек-листів на щодень: перелік тем, які необхідно повторити, тренувальні завдання, які треба виконати. Можна використати мобільні застосунки-планери, які допомагають сформувати to-do-list на день – за ними зручно відстежувати, скільки матеріалу опрацьовано.

3️⃣

Змінюйте види діяльності під час повторення:

теорія (10-15 хвилин у різних форматах) – підручники, відеоуроки, подкасти, навчальні сторінки в інстаграмі;

практика (20 хвилин) – тренувальні вправи;

узагальнення (20 хвилин);

Не читайте багато теорії поспіль: це неефективно, адже концентрація швидко падає.

4️⃣

Зробіть повторення цікавим, різноманітним і додайте гумору. Наприклад, щоб запам’ятати, що Тичина написав вірші «О панно Інно» та «Ви знаєте, як липа шелестить», можна зобразити його з «маркерами» з цих творів: скажімо, автор сидить на липі й заповнює анкету, обираючи, «сестра чи Ви?»:

Джерело: ілюстрації Botan.studio – https://www.facebook.com/Botanstudio-102141191938620

Богдана-Ігоря Антонича називають «хрущем, який жив на вишнях», тому він може мати такий вигляд:

Джерело: ілюстрації Botan.studio – https://www.facebook.com/Botanstudio-102141191938620

До речі, здогадалися, чому автор у різдвяному светрику?

5️⃣

Узагальніть вивчене з української літератури у формі підсумкової таблиці:

  • сконцентруйтеся на повторенні художніх деталей: автор / псевдонім / перифрази про автора / твір / жанр / рід / напрям / імена персонажів / місця подій тощо;
  • Розмістіть її на видному місці й зазирайте туди частіше.

Джерело: https://www.facebook.com/bez.ocinokk

6️⃣

Шукайте істину. Під час виконання тестів важливо не просто знайти правильний варіант відповіді, а й переконати себе, чому інші є неправильними. Ця звичка врятує від помилок через неуважність та поспіх.

7️⃣

Напишіть власне висловлення щонайменше тричі. За виконання цього завдання можна отримати аж 20 балів, тому дуже важливо відшліфувати ідеальну структуру тексту й проаналізувати типові помилки. Корисно також продумати свій зразок власного висловлення, якого будете дотримуватися на ЗНО: заздалегідь обрати слова-зв’язки, створити картотеку типових прикладів із мистецтва й життя.

Порада. Потренуйтеся «сканувати» власний текст на тавтології й порушення милозвучності: якщо вас відволікає сюжет, спробуйте перевіряти власне висловлення з кінця.

8️⃣

Оберіть чіткий алгоритм виконання завдань, який для вас є оптимальним. Наприклад, спочатку тести, потім власне висловлення (на чернетці), потім аналіз тексту й відкриті завдання до нього, потім власне висловлення (перевірки й «чистовик»), потім заповнення бланків. Звичайно, для того щоб обрати свій шлях, доведеться виконати кілька тестів у форматі реального ЗНО.

На що не варто витрачати час за місяць до ЗНО:

1️⃣

перечитувати твори з програми повністю – краще сконцентруйтеся на повторенні художніх деталей;

2️⃣

писати диктанти, перекази – будь-які види роботи, яких немає на ЗНО;

3️⃣

годинами читати підручники. Натомість подбайте про динамічну підготовку: 15 хвилин почитали – виконали завдання – узагальнили матеріал у формі таблиці, яскравого конспекту, схеми;

4️⃣

покладатися на інтуїцію – залиште цю опцію для непередбачуваних ситуацій на ЗНО, а зараз намагайтеся зрозуміти й проаналізувати кожне завдання, яке виконуєте;

5️⃣

витрачати багато часу на теми, які нечасто трапляються в тестах. Наприклад, поділ іменників на відміни або біографії письменників. Зорієнтуватися з «частотними» темами можна тут.

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *