Освітня система Макао (Китай): чим вона особлива та ефективна?

Cotai Strip Resorts

За результатами PISA-2022 Макао (Китай) входить до п’ятірки найкращих. Серед країн Організації Економічного Співробітництва і Розвитку (ОЕСР) автономія посіла 2 місце з математики, 3 — з природничих наук та 5 — з читання. Такі результати показують, наскільки добре система освіти готує учнів до викликів реального життя та успіху в майбутньому. Досліджуємо освітню систему цієї автономії та дивуємось, у чому секрет такого успіху.

Freepik

Як змінювалась система освіти в Макао

Макао — спеціальний адміністративний район Китаю, він розташований на узбережжі Південнокитайського моря. Протягом 450 років це була португальська колонія, а це вплинуло на зовнішній вигляд району, його життєвий устрій та культуру. В автономії дві офіційні мови — китайська та португальська.

Але португальський колоніальний уряд не бажав виділяти значні ресурси на розвиток Макао, тому там не було унітарної системи освіти. Церкви, соціальні служби, підприємства та приватні особи почали відкривати власні школи. В результаті виникла дуже децентралізована система освіти, в якій переважали приватні школи. Це був набір систем, запозичених з Португалії, Китаю та Гонконгу і Тайваню. Відповідно школи в Макао поділялись за мовою навчання: португальською, китайською та англійською.

Зміни почалися з 1974 року, після революції в Португалії. Тоді країна почала більш відповідально розпоряджатися своїми заморськими територіями. Замість того, щоб намагатися ліквідувати раніше створені школи і започаткувати централізовану державну систему освіти, уряд Макао пропонує фінансування приватним закладам, які готові надавати безкоштовну освіту учням.

У 1977 році в Макао затвердили політику, що підтримувала приватні школи: прямі субсидії, зменшення податків, стипендії. А згодом субсидії почали отримувати і вчителі приватних шкіл.

У 1975 році на освіту виділялося лише 2,2% від загального державного бюджету. До 1983 року ця частка досягла 5,3%, хоча все ще залишалася однією з найнижчих у світі. Але увага до освіти зросла після підписання китайсько-португальської декларації 1987 року. Уряд тоді визначив освіту як важливу складову стабільності та переходу до постколоніальної ери.

У 1988 році з’явився Комітет з реформування освіти, а в 1991 році основи освітньої системи Макао були викладені у двох законах про базову та вищу освіту. Пізніше політику базової освіти доповнили політикою організації навчальних програм для дитячих садків, початкових і середніх шкіл.

1995-1996 роки принесли ще один важливий крок: ухвалення закону про безкоштовну базову освіту дозволило приватним школам стати членами програми надання семирічної безкоштовної освіти для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку в Макао. У 1997-1998 роках програму розширили до десяти років, а до 1998-1999 років до неї приєдналося 80% приватних закладів.

У 2007-2008 навчальному році в Макао освіта стала безкоштовною протягом 15 років: 3 роки садочка та 12 років школи. У тому ж році уряд зменшив кількість учнів у кожному класі з 35-45 учнів до 25-35 учнів.

Image by Tripadvisor

Серйозна підтримка вчителів на шляху до професії

Уряд Макао переконаний: якісна педагогічна освіта є найкращим способом забезпечити ефективний розвиток системи освіти. Тому в університетах Макао для майбутніх педагогів є спеціальні програми підготовки до професії.

Студенти педагогічного факультету мають практику в школах на третьому та останньому році навчання. Є дві програми практики: для вчителів дошкілля та початкових класів та для вчителів середньої школи.

На період практики студенти закріплюються за школою та отримують наставника, який є досвідченим учителем у цьому закладі освіти. Практиканти повинні планувати свої уроки, розробляти і готувати відповідні матеріали або навчальні посібники, а також проводити уроки. Вони мають виконувати повсякденні обов’язки вчителя до і після свого звичайного навчального часу. А наставники спостерігають за їхньою роботою і, за необхідності, дають поради.

Важливу роль під час практики майбутнього вчителя також відіграють університетські керівники. Разом зі шкільними наставниками вони допомагають студентам педагогічних факультетів асимілюватися в професію. Щоб через 1-2 роки вони могли з легкістю перейти на повну ставку роботи вчителем.

Таке поступове введення в професію не лише навчає викладання, а й дає досвід на робочому місці. Тобто майбутні вчителі бачать всі нюанси викладання у школі та мають також обов’язки, що не пов’язані з безпосереднім проведенням уроків.

Macau Anglican College

Colégio Mateus Ricci

Kao Yip Middle School

Якою є освіта в Макао сьогодні

Освіта безкоштовна та обов’язкова

Шкільна система Макао складається з мережі безкоштовних державних шкіл і субсидованих приватних шкіл. Тобто уряд також надає субсидії на оплату навчання учням, які відвідують школи, що не входять до мережі безкоштовної освіти. З 77 шкіл середніх шкіл Макао 65 пропонують безкоштовну освіту.

Також кожен вихованець дитячого садка та учень початкової і середньої школи отримує допомогу на купівлю канцелярії. Крім цього для учнів старших класів організовують літні курси, семінари з розвитку кар’єри та візити до вищих навчальних закладів Макао, щоб вони могли планувати свою подальшу освіту.

Проте освіта є обов’язковою для всіх дітей від 5 до 15 років. Держава та навчальні заклади зобов’язані забезпечити здобуття дітьми шкільного віку повної загальної середньої освіти.

Інклюзивність

У 2020-2021 навчальному році в Макао налічувалося 2 922 учні з особливими потребами. Для них в Управлінні освіти та молодіжної політики створили та переклали португальською й англійською мовами додатки до посібника з навчальних програм для спеціальної освіти з різних предметів. Це математика, загальноосвітні, природничі та гуманітарних дисципліни, фізична культура та здоров’я, інформаційні технології та образотворче мистецтво.

Щоб допомогти батькам проводити навчання для своїх дітей вдома, Управління у 2020 році організувало 11 батьківських бесід і 44 логопедичні групові заняття, забезпечивши 450 місць для батьківських тренінгів та 320 пар батьківсько-дитячих тренінгів.

Можливості для молоді

Управління освіти та молодіжної політики влаштовує обміни між учнями та викладачами з Макао та Португалії, а також Малайзії. Також для молодих людей існує платформа, де вони можуть висловлювати власні думки та побажання щодо політичних питань. Між урядом та молоддю постійно проводяться комунікаційні заходи, щоб молоді люди могли висловитись, отримати підтримку та нагороди за проактивність (наприклад, волонтерство або лідерські ініціативи).

Професійний розвиток педагогів

Для педагогів шкіл Макао постійно проводять заходи з підвищення кваліфікації. Фонд розвитку освіти започаткував Програму субвенції на підвищення кваліфікації на базі шкіл. Вчителі можуть проходити курси паралельно з викладанням або отримати навчальну відпустку на період підвищення кваліфікації. Також педагоги отримують від уряду гранти на курси навчання.

Крім вчителів, курси організовують також для шкільної адміністрації та потенційних керівників шкіл.

Навчання впродовж життя

Щоб заохотити жителів до навчання впродовж життя, уряд запустив план розвитку безперервної освіти. Це допоможе населенню покращити особисті навички, щоб адаптуватися до економічного розвитку.

Зараз в Макао триває п’ятий етап плану розвитку безперервної освіти, який продовжиться до 2026 року. За ним люди, які досягли 15-річного віку, отримають спонсорську допомогу в розмірі 6 000 юанів. Її можна буде використати для участі в місцевих та закордонних програмах безперервної освіти, здобуття вищої освіти та складання іспитів на отримання сертифікатів.

Також у межах плану розвитку дві державні та п’ять приватних шкіл запропонували повторну освіту для мешканців, які не завершили формальне навчання у шкільному віці. Своєю чергою Управління освіти та молодіжної політики Макао надало цим школам гранти на таке навчання.

TeamLab SuperNature

Performance Lake at Wynn Palace

Lou Lim Ieoc GardenПоділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *