Навчальний рік добігає кінця. Офіційно він триватиме ще понад місяць: до 28 червня, за постановою Кабміну. Але заклади освіти мають право самостійно визначати, коли навчання фінішує, тож в реальності у більшості шкіл заняття триватимуть або до середини червня, або навіть до його початку. Що може допомогти вчителю зробити ривок перед канікулами? Зібрали для вас 12 алгоритмів.
1. Провести оцінювання
Підсумкове оцінювання наприкінці семестру та року часто спричиняє чимало тривоги та напруження не лише в учнів, а й у вчителів. Скажімо, це може бути страх порівняння, неуспішності, браку здібностей у школярів, побоювання бути недостатньо об’єктивним та справедливим, демотивувати дітей. Педагоги можуть перейматися питанням, як оцінити зусилля учнів, яких ще не можна назвати достатньо компетентними, але які серйозно покращили свій результат.
Та сучасний підхід дає надію, що оцінювання може стати цікавим для учня моментом визначення його рівня. Приносити не більше стресу, ніж в онлайн-грі або під час самооцінювання. А рішення слід шукати у вдалому поєднанні формувального та підсумкового оцінювання.
Що почитати про це в нас?
У тексті «Оцінювання, що мотивує: формувальне, підсумкове, самостійне» зібрана інформація про оцінювання для навчання, ефективний зворотний зв’язок, загальні правила виставлення тематичної, семестрової, річної оцінок, шкали оцінювання тощо. Цей матеріал точно виручить вас у цей шалений період перед канікулами.
2. Оформити класні журнали
Хоча журнал вимагає чимало часу протягом всього року, особливе навантаження лягає на плечі вчителів саме зараз. Що може полегшити роботу вчителю? Які вимоги за стандартами НУШ?
Що почитати про це в нас?
Заповнюємо класний журнал у 5-х класах НУШ
Як заповнити класний журнал швидко і без нервів: 10 підказок
3. Витримати тиск учнів, які хочуть вищі оцінки
Можливість виправити оцінку зазвичай мотивує школярів. Але трапляються діти, які просто хочуть вищі бали. Наприкінці року прохання, вмовляння та тиск може бути особливо концентрований. Як же відмовити, але при цьому не образити дитину? Наголошуйте, що оцінка — лише показник проміжного результату з предмета, а не ваше ставлення до дитини.
Що почитати про це в нас?
Учні випрошують оцінки: як вчителю витримати тиск? — практичні поради: як не переходити межу професійної етики, але підвищити задоволеність учнів отриманими балами.
4. Заповнити свідоцтва досягнень
Свідоцтво досягнень — це не табель з минулого, де єдиним завданням вчителя було правильно проставити бали. Сучасний документ містить значно більше інформації про компетенції дитини, її розвиток та просування у навчальному процесі. Він комплексно показує шлях прогресу учня, проте й зусиль від учителя відповідно вимагає в рази більше.
Що почитати про це в нас?
Свідоцтво досягнень нагадує основні поняття, наприклад, ще раз пояснює, що має містити розділ «Характеристика наскрізних умінь». Можливо, якогось натхнення у цій справі додасть усвідомлення, наскільки значущим для реформи НУШ є цей документ.
5. Допомогти школярам підбити підсумки року
Не всі діти, особливо у початковій школі, вміють узагальнювати, аналізувати, підбивати підсумки. Тим паче коли всі думки — про великі літні канікули. Втім, завершення навчального року варто супроводжувати не лише повторенням матеріалу, а й ширше — узагальненням отриманого досвіду. Аби у пам’яті учнів не залишилася одноманітна рутина, згадуємо рік: із цікавими питаннями, фарбами, наліпками та зображеннями улюблених персонажів.
Що почитати про це в нас?
Як допомогти молодшим школярам підсумувати навчальний рік — тут поради та алгоритм дій дано для учнів, які найбільше потребують допомоги у резюмуванні, для початкової школи.
6. Не накрутити, а заспокоїти перед перевірками знань
Найпоширеніша помилка педагогів та батьків наприкінці навчального року: лякати учнів контрольними, диктантами та іншими перевірками знань. А старшокласників ще за рік-два до НМТ накручують, що це випробування знань стане фатальним у їхньому житті. І якщо недобрати балів — попереду лише сумнівна кар’єра двірника. Звісно, наміри у дорослих добрі: непокояться про майбутнє підлітків, прагнуть, аби ті були відповідальнішими. Але тривожний фон ще нікому не допоміг зосередитися. Натомість учні з вдячністю згадують тих учителів, які навчають способів опанувати себе у критичній ситуації, антистресових вправ.
Що почитати про це в нас?
Як зменшити стрес учнів наприкінці навчального року? — чи ви знали, що запобігти тривозі учнів та перенавантаженню можуть більше уроків просто неба та рухливих завдань під час занять?
7. Провести батьківські збори
У старі часи таке зібрання зосереджувалося на оцінках учнів та критиці їхньої поведінки. На щастя, нині прилюдно обговорювати бали школярів не можна, бо це конфіденційна інформація. Та чи має зустріч наприкінці року містити лише різноманітні оргмоменти? Адже ця бесіда залишиться у пам’яті батьків принаймні на літо, тож це чудовий інструмент покращення комунікації між усіма учасниками освітнього процесу. Досвідчені освітяни радять ділитися позитивними моментами стосовно кожного учня. А може, є змога сказати добре слово кожному з батьків? Звернутися до кожного на ім’я з теплими словами значно цінніше, ніж одночасно до всіх. А якщо відзначити хоч щось індивідуальне (Не просто «Дякую вам за виховання сина», а «Чудово, що ви завжди ставите багато запитань щодо навчання сина та шкільних активностей, відчувається ваше серйозне ставлення») атмосфера значно поліпшиться. Займе забагато часу на зборах? А як вам ідея заздалегідь підписати та роздати іменні листівки для батьків? Так, додаткові зусилля, але такі речі надовго тримаються у пам’яті та збільшують довіру між учителями та татами й мамами.
Що почитати про це в нас?
Тематичні батьківські збори: сценарій та план підготовки.
Чому б не присвятити останні батьківські збори психологічній підтримці дітей влітку й тому, де знайти ресурси самим батькам й вчителям?
Батьківські збори у новому форматі — у цій статті підібрані цікаві формати й конкретні вправи.
8. Запланувати цікаві активності на останній дзвоник
Онлайн або наживо — цей день можна зробити яскравим, зворушливим та сучасним. Звісно, триває війна, але ніякого іншого дитинства у наших дітей не буде. І хоча для вчителів останній дзвоник дзеленчить не один раз за життя, більшість погодиться: щоразу це щось інше, неповторне.
Що почитати про це в нас?
Як провести останній дзвоник 2024: ідеї, актуальні для воєнного часу
9. Заохотити учнів читати влітку
Перелік літератури на літо можна скинути у шкільний чат та забути про нього. Можна приділити більше уваги й обговорити з учнями. А ідеальний варіант — так подати, аби дітям захотілося почитати або хоча б дізнатися: й що там далі? Є чимало способів презентувати книги на літо: огляд буктрейлерів, гра у дегустацію, гра у детективів, які дають прогнози за анонсами, що інтригують…
Що почитати про це в нас?
Можливо, вам будуть у пригоді поради з тексту Як привчити дітей читати влітку?
10. Нагадати дітям про суперсилу кожного
Бажання належати до шкільного колективу, приємна атмосфера, стосунки з однокласниками та вчителями, впевненість, що педагогам не байдуже до твоїх справ, й не лише коли йдеться про навчання, відчуття, що тебе помічають, цінують, бачать твої кращі сторони. Саме це, а не будь-які змагання, заохочення та інші хитрування розвивають любов до школи.
Перед тим, як розійтися на два-три місяці, добре було б сказати щось добре, таке, що підвищує самооцінку, кожному учневі.
Що почитати про це в нас?
Як це зробити небанально підкаже матеріал 60 фраз-мотиваторів замість «Молодець», які виручать кожного вчителя
11. Знайти час для усамітнення
Справи, завдання, потреби учнів… за цим усім можна й забути про себе. Школа дуже часто спонукає розчинятися у людях, а без припливу ресурсів це веде до емоційного вигорання. Певно, наївно радити наприкінці навчального року, коли часу зовсім бракує, зробити щось для себе, зайнятися улюбленим хобі чи приділити увагу іншим приємностям. Але важливо хоча б знайти трохи часу, аби побути наодинці, впорядкувати думки, очиститися від залишків переживань.
Що почитати про це в нас?
Що позитивного дає усамітнення — дослідження. Для тих трудоголіків, кому важко нічого не робити хоч кілька хвилин без солідного обґрунтування, науковці провели дослідження, чому та як сприяє проведений наодинці час.
12. Запланувати все встигнути за літо
Так, відпустка у вчителів більша, ніж у багатьох інших професіях. Але більшість інших фахівців живуть з відчуттям певної свободи: як припече, можна взяти day off або частину щорічного відпочинку. У педагогів все інакше: відірватися від навчального процесу можна лише у крайніх випадках, та й то у багатьох душа болітиме, що ж там коїться в школі без них.
Тому літо — шанс зайнятися усіма значними хатніми справами, особистими, родинними, ближніми та дальніми поїздками. Усе для дому, для рідних, для душі. Тож в очікуванні цієї важливої пори добре б все розпланувати. Чи тайм-менеджмент не дасть вам якихось простих, але дієвих інструментів, аби якомога ефективніше використати вільний час?
Що почитати про це в нас?
Знайти час на все: онлайн-інструменти для планування свого життя
Поділитися цією статтею
Источник: www.osvitoria.media