Школа для дорослих або вища народна школа — явище унікальне і притаманне переважно скандинавській культурі. Особливо вони поширені в Данії. Що таке школи для дорослих? Чи ефективно вчитися без оцінок та екзаменів? І як це — мати вчителів, що ведуть кілька абсолютно різних предметів одночасно? Інсайдерські факти про навчання в Данії читайте у блозі Анни Смолько.
Що таке школи для дорослих та як вони виникли?
Перша вища народна школа була заснована у 1844 році у місті Рьодінг у Данії. Її засновник та основоположник ідеї — Н. Грундтвіг, пастор, учитель та поет. Ідея перших шкіл полягала в тому, щоб дати незаможним людям можливість навчатися та розвиватися. Мова та національна історія, устрій країни та головні промисли разом із народною піснею були основними засадами перших шкіл. Сьогодні народні школи існують та успішно працюють в усіх скандинавських країнах, а також Німеччині, Швейцарії та Австрії. І хоча школи зараз значно більш модернізовані та переважно не релігійні, основні засади Грундтвіга як просвітництво, етика, мораль та демократія досі є їхніми фундаментальними цінностями.Основна філософія закладів: народна школа стає тим, чим вона є, завдяки людям, які там співіснують. Тут учитель вчиться від учня і навпаки в живому обміні та взаємному навчанні. Для Грундтвіга діалог через відмінності був важливим, адже люди повинні навчитися миритися з відмінностями один одного задля розвитку та демократії.
Якою є сучасна вища народна школа?
Зараз це заклад неформальної освіти для молоді. Його мета — всебічний розвиток студента та навчання протягом життя. Середній вік учнів — 18–30 років, але можна зустріти і значно старших студентів. Навчатися в ній можна пів року-рік. Тут немає іспитів чи оцінок, слідкують лише за відвідуваністю. Навчання будується за типом пансіону: ви 24/7 разом. І хоча студенти платять за навчання, кожна школа все одно суттєво дофінансовується данським урядом, щоб максимально знизити вартість та дозволити якомога більшій кількості людей вступити сюди.
Таких шкіл Данії близько 70, вони дуже різні і розкидані по всій країні. Я навчаюся в Rønde Hojskole. Вона знаходиться неподалік другого найбільшого міста Данії — Орхуса. Одразу зазначу: кожна така школа унікальна, з різними основними предметами, кількістю іноземців та навіть правилами. Тому все написане — конкретно про цю.
Тут 125 студентів, із яких всього 20 — інтернаціональні. Для нас, іноземців, core subject тут один — данська мова та культура. У данських студентів тут і педагогіка, і журналістика, і медицина. Решта предметів на вибір. Музика (фортепіано, хор, гітара, музичний бенд), спорт (біг, кросфіт, бадмінтон), текстиль, шиття, кераміка, програмування — розвиватися можна абсолютно всебічно. Цікаво, що класи цілодобово відкриті. Тобто навіть опівночі можеш піти пограти на піаніно. Інвентар та дорогі інструменти — все у відкритому доступі. Тут тобі довіряють.
Які тут минає день?
О 7:45 починається сніданок. Він стандартний, але обід та вечеря тут на рівні з хорошими київськими кав’ярнями. Сніданок триває чітко до 8:15. Загалом усі прийоми їжі тут тривають максимум пів години, засиджуватися за столами не прийнято і їх невимушено згортають.
З 8:30 і до 12:00 триває ранкове навчання. За правилами студент має мінімум 1 пару вранці, і одну — після обіду. Тобто якщо ти хочеш робити всі пари вранці, або всі після обіду, то так не працює. Воно навіть на законодавчому рівні заборонено. Загалом у твоєму розкладі має бути не менше 28, але й не більше 32 пар на тиждень. Більшість предметів вибіркова. Пропускати не можна, але якщо ти завчасно написав учителю або сказав вранці, що захворів, то проблеми з цього не роблять.
Між заняттями перерва пів години. О 12:05 всі збираються у великій залі, щоб поспівати. Співати у таких школах — це давня традиція. Тут кожні 7 років створюють унікальні «співочі» книжки, які миттю купують всі локальні заклади.
Потім обід з 12:30 до 13:00. Пари можуть тривати до 16:15. О 18:30 всі збираються вечеряти. Після цього завжди якась активність: спортивні ігри, інтерактиви, іноді — вечірки. У п’ятницю — перегляд Х-фактору (тут він на піку популярності!). Брати участь у цій частині необов‘язково. Також іноді тут організовують цілі екскурсії в парк та прогулянки до пам’яток місцевості.Усе це відображається у VIGGO — це спеціальна система з розкладом, комунікацією з одногрупниками та викладачами та важливою інформацією.
Як тут викладають?
Особливість учителів тут — вони можуть викладати кілька несуміжних предметів. Наприклад, є педагоги, що викладають данську мову і малювання, текстиль та данську мову, інтернаціональну політику та програмування, танці та журналістику. Навіть якщо вчитель спеціалізується на спорті, він може щиро сказати: цей конкретний курс я буду викладати вперше в житті, тому побачимо, що з цього вийде. «Не вагайтеся запитувати!», — ще одна фраза, яку тут чую дуже часто. Як мінімум — кілька разів на день. Навчання будується на такому принципі, що ти сам або у групі маєш розібратися з основною частиною, а учитель — твій помічник. Тому без запитань не обійтися. Також тут абсолютно нормально, коли вчитель не знає відповіді на твоє запитання. Тоді викладачі пропонують або разом дослідити це питання, або обіцяють запитати у того, хто знає, і повернутися з відповіддю. І нікого це не бентежить.
Більше про Данію та навчання в місцевій народній школі можна дізнатися за цим посиланням.
Поділитися цією статтею
Источник: www.osvitoria.media