Все про зарплати українських вчителів у 2021 році

Зображення: https://ua.depositphotos.com/

На скільки зросте оплата праці педагогічних працівників на початку та в кінці 2021 року? На що планують витратити освітню субвенцію та яка різниця між зарплатою вчителя вищої категорії та молодого спеціаліста? Чи впливатиме на оплату праці вчителів дистанційна робота? Що за останні роки влада обіцяла вчителям, але втілити так і не змогла? Детальний розбір найболіснішої теми для українських освітян.

Дохід молодого та досвідченого вчителя у 2021 році: як воно буде?

Чи не весь останній рік українські вчителі перебували в стані високого морального напруження. Стресові умови викладання в дистанційному форматі, обурливе скасування вже обіцяної разової виплати для молодих педагогів розміром у 21 тисячу гривень, а ще ці новини звідусіль — «вчительська зарплата зростати не буде». Але вже 20 січня уряд затвердив нову тарифну сітку, і туман невизначеності розсіявся. Саме час обговорити найголовніше про гроші освітян у нинішньому році.

Освітня субвенція на зарплати вчителям у 2021 році становить 99,6 мільярда гривень. Ця сума передбачає збільшення оплати праці педагогів на 28,4 %. Підвищення пройде у 2 етапи.

Етап 1

Починаючи з 1 січня 2021 року посадові оклади вчителів зростуть на 20 %

Етап 2

Починаючи з 1 грудня 2021 року посадові оклади вчителів зростуть на 8,4 %

Як бачимо, майже увесь 2021 рік вчителі отримуватимуть зарплату з доплатою 20 відсотків. Доплату в розмірі 8,4 % спершу обіцяли в липні, але зрештою вона «перекочувала» аж на грудень. Але на яку суму розраховувати вчителям після повного підвищення посадового окладу на 28,4 %?

Міністр фінансів Сергій Марченко підрахував, що на кінець року молодий вчитель без категорії буде отримувати зарплату 9511 гривень. Зараз ця сума складає 7580 гривень. Вчитель вищої категорії після підвищення матиме зарплату 13400 гривень. Зараз ця сума становить 10600 гривень.

Калькулятор для вчителя: розрахуйте зарплату на 2021 рік

Скільки отримують ваші колеги за кордоном та як за 1 хвилину розрахувати зарплату на 2021 рік?

В середньому українські вчителі отримують 325 доларів на місяць або 3900 доларів на рік.

Навіть якщо врахувати всі надбавки та доплати, сума середньої зарплати вчителя в Україні виглядає катастрофічно у порівнянні з платнею для викладачів у розвинених країнах Європи. Порівняємо? За даними OECD, річна зарплата вчителя у Німеччині та Швейцарії становить 50 тисяч доларів. Більшість розвинених європейських країн педагог навіть після закінчення вишу отримуватиме 40 тисяч доларів. Ну а найбільше вчительську працю в грошовому еквіваленті цінують у Люксембурзі: вчителям-початківцям платять 80 тисяч доларів на рік, а викладач із 15-річним стажем отримає 110 тисяч на рік.

Щоб перевірити, яку зарплату ви будете отримувати в 2021 році, скористайтесь нашим Калькулятором зарплат для вчителів на 2021 рік.

Що обіцяли різні уряди вчителям, але втілити так і не змогли?

Поетапно збільшити ставку до чотирьох прожиткових мінімумів вчителям пообіцяв ще уряд Гройсмана. Всі освітяни пам’ятають ту обнадійливу постанову, за якою мінімальна вчительська ставка мала би скласти 2,5 прожиткових мінімуми ще минулого року. Цьогоріч така ставка дорівнювала б три прожиткових мінімуми, в 2022 — три з половиною, а в 2023 році — аж чотири мінімуми. Чому постанову так і не втілили в життя? Її двічі відкладали на рік, — спершу уряд на чолі з Олексієм Гончаруком, а далі — Кабмін на чолі з Денисом Шмигалем. Пояснювали це по-різному: і нестачею фінансування з неінфляційних джерел, і популізмом своїх попередників.

Ще один болісний удар із невиконання обіцянок дістався молодим вчителям. Педагогам зі стажем до десяти років до кінця 2020 року влада обіцяла разово доплатити по 21 000 гривень. Завадила пандемія COVID-19: 74 000 педагогів так і не отримають обіцяного. Програму з доплат хочуть повернути після карантину, а до того часу робити будь- які прогнози немає сенсу.

Видатки на освіту в 2021 році: кому, скільки і для чого?

Цьогоріч на розвиток освіти держава дає видатки в розмірі 139,5 мільярдів гривень. Це на 26,6 млрд грн більше, ніж у 2020 році. Левову частину суми — 99,6 мільярда, — витратять на двоетапне підвищення зарплат вчителям на 28,4 %, про яке ми говорили вище. На що піде решта коштів?

1,4 мільярда гривень

На потреби НУШ. Сюди входять 0,4 мільярда на підвищення кваліфікації педпрацівників та 1,02 мільярдів на закупівлю засобів навчання та обладнання

1 мільярд гривень

Реалізація програми «Спроможна школа для кращих результатів»

1 мільярд гривень

Нова субвенція на боротьбу з COVID— 19 та його наслідками під час навчального процесу в закладах загальної середньої освіти

0,15 мільярда гривень

Створення навчально-практичних центрів професійної освіти

0,5 мільярда гривень

Державна підтримки особам з особливими освітніми потребами

МОН отримає майже 36 мільярдів: де чекати покращення?

Державні видатки МОН в 2021 році становлять 35,8 мільярдів гривень. Публікуємо п’ять перших пунктів із найбільшою сумою витрат, запланованих міністерством:

  • підготовка кадрів закладами вищої освіти — 20,9 мільярда
  • підготовка кадрів закладами фахової передвищої освіти — 4,65 мільярда
  • виплати академічних стипендій — 3,94 мільярда
  • наукова і науково-технічна діяльність закладів вищої освіти та наукових установ — 824,8 мільйона
  • Фонд розвитку закладів вищої та фахової передвищої освіти — 250 мільйонів

Від 5 до 30 %: Які надбавки отримають вчителі у 2021 році?

Окрім мінімальної зарплати та надбавок за кожну кваліфікаційну категорію, педагогічним і науково-педагогічним працівникам встановлюють надбавки за вислугу років. Вони є щомісячними.

Розміри максимальної надбавки залишаються на рівні від 20 до 30 %. Нижня межа такої надбавки — не менш як 5 %.

Надбавка за вислугу років залежно від тривалості роботи в закладі освіти:

понад 20 років — 30 % посадового окладу

понад 10 років — 20 % посадового окладу

понад три роки — 10 % посадового окладу

Не менш ніж 20 % (і до 30 % включно) надбавки отримуватимуть учителі шкіл, у яких навчання в початкових класах здійснюється за стандартами Нової української школи, а також вчителі української мови і літератури шкіл з навчанням мовами нацменшин.

Як і раніше, передбачено 20 % доплати педагогічним працівникам, які пройдуть добровільну сертифікацію. Обов’язкова доплата чекає на вчителів за наукові ступені та вчені звання. А ще заклад освіти має право за рахунок власних надходжень та інших джерел, не заборонених законодавством, встановлювати педагогічним і науково-педагогічним працівникам доплати, надбавки, премії та інші види заохочень.

Залишаються надбавки за престижність праці, — від 5 до 30 %. Додатково радимо вчителям пильнувати й такими доплатами як винагорода за сумлінну працю та кошти на оздоровлення.

Як зберегти на карантині зарплату і доплати вчителям — поради директора школи

Питання ребром

Чи впливатиме на зарплату вчителів дистанційна робота?

Чи повторить Україна досвід січневого локдауну, спрогнозувати неможливо. Тож не виключаємо, що вчителі у школах повернуться до дистанційної роботи. Чимало побоювань педагогів стосується оплати праці під час карантину. Але Міністерство освіти наголошує на тому, що дистанційне навчання на нарахування зарплат не вплине. Що зберігатиметься?

  • Доплати за перевірку навчальних робіт учнів
  • Доплати за роботу в інклюзивних класах чи групах
  • Надбавки за складність, напруженість у роботі
  • Надбавки за збільшення обсягу виконуваних робіт та інші види доплат відповідно до законодавства

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *