Вступна кампанія 2024: головні дати, порогові бали та коефіцієнти

На скільки підвищився пороговий бал? Що як повітряна тривога не дасть пройти ані основну, ані додаткову сесії? Як обрати, з якого предмету пройти четверте оцінювання? Ми зібрали найбільш актуальні запитання, що хвилюють цьогорічних вступників. Відповіді на них дала директорка Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко під час вебінару «Яким буде НМТ у 2024» на платформі та YouTube-каналі iLearn. Ми стисло записали головне. 

Тетяна Вакуленко,
директорка Українського центру оцінювання якості освіти

1. Які три тести обов’язкові та який предмет можна обрати четвертим?

Одне з основних нововведень року: обов’язковими для учасників будуть три оцінювання (з української мови, математики та історії України). Кожен вступник повинен буде також обрати четвертий предмет із переліку таких: українська література, біологія, хімія, географія, фізика або одна з іноземних мов, тобто це англійська, німецька, іспанська чи французька.

2. Іноземну мову слід обирати ту, яку вивчали в школі?

Ні, незалежно від того, яку саме іноземну вивчали в закладі освіти, можна обрати будь-який варіант. Приміром, якщо учасник НМТ навчався у закладі, де викладалася як основна німецька мова, але перебував за кордоном і добре опанував французьку, може обрати саме її.

3. Де знайти максимум інформації стосовно НМТ?

Національний мультипредметний тест використовується замість традиційного зовнішнього незалежного оцінювання в умовах війни уже третій рік, і про це щорічно ухвалюється відповідний закон. Формат НМТ максимально наближений до того, який застосовувався під час ЗНО, але на комп’ютерній основі. Вже оприлюднено затверджений «Порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2024 році». Це документ, який описує всі процеси вступної кампанії, ті вимоги, які потрібно виконати, щоб вступити на кожну зі спеціальностей.

Учасникам важливо заздалегідь ознайомитися із наведеними у документі таблицями переведення тестових балів до шкали 100-200 балів, а також із ваговими коефіцієнтами. Це дасть змогу розрахувати, який предмет за вибором кожному з абітурієнтів вигідніше проходити під час оцінювання. Уся інформація опублікована на сайті Міністерства освіти і науки України.

4. Чи дійсно пороговий бал підвищився? 

Так, порівняно з попереднім роком. Щоб отримати мінімальні 100 балів по шкалі 100-200, потрібно набрати щонайменше 15% від максимальної кількості тестових балів. Якщо вступнику не вдалося подолати цей поріг із одного предмета, це означає, що він не може надалі брати участь у випробуваннях. 

Після виконання завдань тестові бали абітурієнти побачать одразу, а ось дізнатися все про свої конкурсні бали зможуть, коли отримають офіційний результат: до 2 липня (для основної сесії) та до 26 липня (для додаткової).

5. Як працює ваговий коефіцієнт?

Як і раніше, можна з будь-яким набором предметів вступити на будь-яку спеціальність, але шанси відрізнятимуться залежно від того, який предмет обрали, і який коефіцієнт до цього предмета застосовано. Так, наприклад, якщо обрати спеціальність 011 «Освітні, педагогічні науки» і проаналізувати вагові коефіцієнти до предметів необов’язкового блоку, очевидно, що більш вигідно проходити тестування з іноземної мови, біології або географії. Там коефіцієнт 0,4, а в решти предметів — 0,25. Водночас, під час вибору четвертого предмета важливо обрахувати шанси отримати високий результат. Наприклад, якщо абітурієнт ідеально знає українську літературу і складе її на 200 балів, то з коефіцієнтом 0,25 це становитиме 50 балів. А якщо він спокуситься високим коефіцієнтом 0,4 за англійську мову, але складе її лише на 100, матиме всього 40 балів. Перший варіант вигідніший за другий.

6. А для творчих спеціальностей що змінилося?

Цього року НМТ є обов’язковим для тих, хто хоче отримати творчу або спортивну спеціальність. Встановлено єдиний ваговий коефіцієнт за творчий конкурс: 0,6 для творчих спеціальностей та 0,25 для спортивних. 

7. Чи ще можна зареєструватися на основну сесію? 

На основну сесію можна зареєструватися до 11 квітня: надати про себе всю інформацію в реєстраційній формі на сайті УЦОЯО, завантажити всі документи, про які йдеться у формі, та там же обрати четвертий предмет. Оскільки у цьогорічних випускників ще не буде інших документів, що підтверджує рівень освіти, треба взяти довідку у школі про те, що учасник НМТ завершує здобуття повної загальної середньої освіти саме у 2024 році. 

Основна сесія триватиме з 14 травня по 25 червня.

До 8 травня учасники отримають запрошення на НМТ у персональному кабінеті, яке міститиме всю необхідну інформацію: де і коли для них проходитиме випробування. 

8. Чи треба створювати новий персональний кабінет, якщо реєструвалися торік?

Так, треба. Реєстрація відбувається один раз на рік. До слова, не можна робити й другий персональний кабінет. Наприклад, тим, хто з поважних причин пропустив основну сесію, не треба повторно реєструватися під час додаткової сесії, щось змінювати у даних. Їхні кабінети залишаються тими самими. 

9. До якої дати можна виправити помилки?

Кожен учасник має отримати підтвердження від регіонального центру, що всю інформацію про себе він надав правильно й в повному обсязі. Після цього повідомлення з’явиться можливість сформувати сертифікат учасника чи учасниці НМТ. Якщо натомість надійде повідомлення від регіонального центру про те, що потрібно виправити окремі недоліки, їх слід усунути до 15 квітня. У цей час також ще можна, за потреби, змінити окремі реєстраційні дані: вибір четвертого предмета та локацію, де ви плануєте проходити тестування. 

10. Куди звертатися, якщо виникли проблеми з реєстрацією?

В Україні це заклади освіти, які надають підтримку з реєстрацією, куди можна зателефонувати чи прийти. Якщо це незручно або перебуваєте за кордоном, то можете телефонувати на телефони гарячих ліній УЦОЯО або відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти.

11. Якими є найтиповіші помилки при реєстрації?

  • Завантажувати QR-код із застосунку «Дія», а не сканкопію, фотокопію документа;
  • Завантажувати документи невідповідного формату. Обов’язково має бути розширення jpg;
  • Завантажувати документи невідповідного розміру: кожен документ має бути не більшим одного мегабайта.  Для того, щоб переконатися, що  файл відповідає вимогам, достатньо натиснути праву кнопку комп’ютерної мишки та подивитися на властивості файла.

12. Чи будуть випускники складати НМТ у травні, коли навчальний рік ще не завершився?

Основна сесія триватиме з 14 травня по 25 червня, тобто вона тривала. Цю незручність намагаються врахувати, тож переважно у травні проходитимуть оцінювання випускники минулих років.

До 8 травня учасники отримають запрошення на НМТ у персональному кабінеті, яке міститиме всю необхідну інформацію: де і коли для них проходитиме випробування. 

13. Хто має реєструватися на додаткову сесію?

Це стосується лише тих учасників, які не створювали взагалі кабінети на сторінці УЦОЯО, пропустили цей період або ж їм відмовили через неможливість надати належні документи. Вони можуть зареєструватися на додаткову сесію з 10 по 15 травня. До 19 травня вони можуть змінити місце проведення випробування або четвертий предмет НМТ, виправити помилки. 

14. А що робити тим, хто захворів під час основної сесії?

У тих, хто з поважних причин пропустив основну сесію, інший шлях на додаткову сесію: з 10 по 15 травня їм треба подати заявку на участь у додатковій сесії, вказавши причину пропуску основної сесії та додавши відповідні документи. 

До 8 липня прийдуть запрошення на додаткову сесію, яка відбудеться з 11 по 19 липня. 

15. Що буде, якщо через повітряну тривогу особа не зможе скласти НМТ в основну й в додаткову сесії?

Таких ситуацій за попередні два роки інтенсивних повітряних тривог не було. Якщо повітряні тривоги нетривалі, учасники після їх завершення повертаються до роботи (і мають стільки часу, скільки залишалося до початку тривоги). Якщо ж вони тривалі, пропонують прийти на додаткову сесію.

Торік понад 550 учасників, на жаль, не змогли пройти тестування в межах основної сесії через повітряні тривоги або через проблеми з електроенергією. Але в межах додаткової сесії вони успішно пройшли тестування. 

Наразі важливо намагатися взяти участь в основній сесії оцінювання. Адже якщо учасник НМТ реєструється на додаткову сесію через обставини, які можна було б змінити (вчасно виправити помилки з реєстрацією, наприклад), цим він підвищує ризик не пройти оцінювання цьогоріч. Адже якщо потрапити на тривалу повітряну тривогу під час додаткової сесії, запасного варіанту для проходження оцінювання вже не буде.

Підготуватись безкоштовно до НМТ

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *