За повною програмою: підводні камені НМТ 2025

Яке питання на НМТ легке, а яке — важке? У кожного свої критерії. Ми запитали в експерта — вчителя історії Артура Бабенка, які завдання він вважає найскладнішими та як до них підготуватися, адже часу до іспиту залишилося зовсім мало. Отже, як замість того, щоб перейматися, що історію треба вивчити за повною програмою, показати на повну себе?

Допоможе лінія часу та контекст

Є завдання на послідовність, коли події треба розставити в хронологічному порядку. За нього специфічне призначення балів: якщо людина першу або останню подію вказала правильно, дістає бал за правильну відповідь. Але якщо вона розмістила в правильному порядку другу та третю події, жодного бала не отримає. Це дещо незрозуміло батькам і старшокласникам. Як пояснювали автори ЗНО та НМТ, є такий нюанс: профілактика випадкового вгадування. Якщо людина не знає, із чого все починається та чим завершується, решта відповідей не рахується. На думку експерта, це не дуже логічно, адже в запитаннях інших форматів учасники можуть вгадати відповідь і все одно отримають бали.

Якщо подивитися на звіти Українського центру оцінювання якості освіти, цей вид питань дається найважче. Максимальний бал за нього дістають лише 10-12% учнів. Як же до нього підготуватися?

Готуйтеся до НМТ 2025 з Освіторією! Щотижня наживо на платформі та YouTube-каналі iLearn проходять вебінари від найкращих учителів країни з української мови, історії України, математики, англійської мови та географії, доступні тренувальні демонстраційні тести на платформі. Усі матеріали ресурсу безоплатні для користувачів.

Якщо це питання на хронологію — прокачувати пам’ять на дати.

Це може бути також питання, коли цифр не питають, але важливо знати контекст. Наприклад, маємо розставити у правильній послідовності події: що було раніше — «Мазепа співпрацював з Петром I» або «Мазепа уклав угоду зі шведським королем Карлом XII»? Якщо учасник пам’ятає, що незгода з імперською політикою була сприйнята Петром I як зрада, що російські історики досі ліплять з Мазепи образ зрадника, він усвідомлює, що лише в такому порядку могли розвиватися події: спочатку Петро I, потім Карл XII. 

Або ж такий варіант: розставити по черзі правителів (князів, гетьманів, діячів Української Центральної Ради, президентів України). Очевидно, що перших та останніх у цій черзі варто вивчити особливо старанно. Учасникам НМТ під час підготовки варто зробити схему правління у формі лінії часу, дерева роду тощо. Намалювати або підготувати за допомогою онлайн-інструментів, а потім намагатися цю картинку запам’ятати. Якщо так легше, замість прізвищ можна зробити символи, позначки.

В анфас та профіль: як розрізняти портрети

Дедалі частіше трапляються багатошарові питання. Наприклад, є зображення монети з якимось історичним діячем (прізвище, звісно, затерте). Питання: значення твору, який написала ця людина. Учасник НМТ має впізнати Івана Котляревського, згадати, що той написав «Енеїду», і це перший твір, написаний сучасною українською мовою.

Тож портрети деяких історичних діячів треба знати. Але це не так просто, як здається: мовляв, погуглили зображення гетьмана Скоропадського, добре роздивилися і тепер впізнаєте. Часом учасники НМТ роблять помилку, бо вважають, що портрет у підручнику такий собі канонічний, окрім нього нічого знати не треба. Насправді історичний діяч змінюється з віком: можуть бути знімки його в молодості, зрілості, старості. Наприклад, сивий та худорлявий Володимир Вернадський на іншому портреті зображений як темноволосий юнак з витонченими рисами обличчя. А, скажімо, Роман Шухевич виглядає дещо по-різному у військовому та цивільному одязі.

Інколи майбутні вступники переконані, що на фото можна буде знайти підказку. Мовляв, письменник з книгою, політик на трибуні тощо. Але це не гарантовано. Треба вміти розпізнавати відомих історичних діячів, навіть якщо вони зображені в родинному колі.

Рекомендація така: переглянути якомога більше портретів діяча. Добре це поєднати з вивченням біографії. Якою людина була в такий період життя? А на такій посаді? Якщо подивитися достатньо, можна натренувати візуальну пам’ять, знайти характерні риси. Тоді легше буде, якщо випаде завдання розпізнати історичну постать за образом (наприклад, на монеті чи банкноті, у формі постаменту тощо). 

Не треба сумувати. Коли йдеться про часи портретів, аж до початку ХХ століття їх зазвичай один-два, і це легко подужати. Проблема з варіативністю фотографій стосується лише діячів ХХ століття. Але таких постатей, які треба розпізнавати, не так багато.

Архітектура, ікони, скульптури:
шукаємо прикмети

Тепер про інші візуальні джерела, окрім портретів: архітектурні споруди, скульптури, пам’ятники, ікони, мініатюри, гравюри, художні роботи, пам’ятки стародавньої історії України. Ці питання викликають у декого фобію з давніх причин, які давно вже усунуті. За часів ЗНО чорно-біле зображення в тестових зошитах було не дуже впізнаваним, тло розмивалося, а інколи навіть зображення було нечітким. Нині ж, коли учасники НМТ бачать візуальні джерела на екрані, цих проблем немає. 

Але в чому нюанси? Можуть бути різні ракурси: фото згори, фото збоку, старовинні зображення, наприклад, будівель або сучасні. Також залишається те саме завдання: розпізнавати образ візуального джерела. Скажімо, треба розпізнати на монеті обриси Софійського собору. Тому важливо також звертати увагу на особливості.

Наприклад, Спасо-Преображенський собор у Чернігові має конусоподібні куполи. Таку форму куполів майже ніде більше не можна зустріти. Тож її легко розпізнати, навіть якщо це буде силует храму. І от такі особливості точно є у кожної будівлі, яку має впізнавати учасник НМТ.

Запам’ятовувати легше з методом мнемотехніки. Наприклад, Вишгородська ікона Богородиці: Богородиця тримає маленького Ісуса Христа, який дивиться вгору. Можна пов’язати: вгору, у височінь — значить, це Вишгород. Також ефективно вигадати зв’язок візуального джерела зі своїм життям. Наприклад, Богоматір Оранта зображується з піднятими руками. Вона молиться, але це не проста молитва, а та, що нагадує молитви Мойсея. Під час битви з кочовим плем’ям він молився за свій народ, піднявши руки до неба. Коли руки опускалися, вороги починали брати гору. Але коли він знову здіймав їх, перемагали свої. Тому, хто хоче не забути Оранту, можна згадати яскраву історію зі свого життя, коли руки опускалися чи, навпаки, коли вдавалося вірити в найкраще та перемогти. І це може асоціюватися відтепер з Орантою. А якщо такої історії ще не було, з думкою про те, що не варто опускати рук, старанно готуємося до НМТ. Це неодмінно допоможе отримати бажані результати.  

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *