Erasmus+: Нові можливості для українських шкіл

Минулого року Україна стала кандидатом у члени ЄС. Тож багато процесів нашої держави почали активніше рухатися у бік Європи. І освітній напрямок передусім. Які нові освітні можливості з’являються для українських шкіл? Як працює програма Еразмус+ та як учителям взяти у ній участь?  Про усе це ми поспілкувалися з її координаторкою Світланою Шитіковою.

Що таке Еразмус+?

Для ефективного розвитку української освіти важливим є обмін досвідом із навчальними закладами інших країн та співпраця з ними. Таку можливість дає Еразмус+ — програма міжнародної співпраці ЄС з іншими країнами у напрямку освіти, молоді та спорту.

Якщо говорити про освіту, то програма охоплює всі її сфери: шкільна, професійна (професійно-технічна) та фахова передвища, вища та освіта для дорослих. Зокрема для шкільної освіти у межах Еразмус+ є можливість для посилення співпраці шкіл із закладами вищої освіти. Якщо школа зацікавлена у просуванні європейських цінностей та досвіді ЄС, наприклад, які є інноваційні практики викладання у школі, як працюють навчальні заклади у Європі. У співпраці з закладами вищої освіти можна розробити проєкт, що охоплюватиме спільні цінності та цілі. Тобто проводити певні заходи, семінари, вебінари, конкурси. І це може бути з будь-якого напрямку, але в пріоритеті інклюзивна освіта, зелені та цифрові трансформації. Або ж ті напрямки, що на сьогодні є критичними для подолання викликів, які постали перед Україною під час повномасштабного вторгнення російської федерації.

Важливо, що в межах розвитку потенціалу вищої освіти, школи можуть ставати партнерами таких потужних міжнародних консорціумів, де працюватимуть із європейськими та українськими університетами, а також школами з інших країн. Таким чином українські школи долучаються до модернізації освітніх програм для якісної підготовки вчителів. І тут важливо, що школи у співпраці з закладами вищої освіти зможуть зробити ці програми практико-орієнтованими.

Тим часом працівники шкіл можуть долучатися до участі у всіх заходах таких проєктів. Це можуть бути навчальні візити до закладів Європи, розроблені ключові методичні рекомендації чи додаткові ресурси так само важливі для шкіл. Отже, це процес взаємодії та співпраці між різними типами освіти: шкільної, професійно-технічної, вищої.

Платформи для педагогів

У межах проєктів Еразмус+ педагоги мають доступ до потужної Європейської платформи шкільної освіти, яка була створена нещодавно, об’єднуючи попередні платформи eTwinning та SchoolEducationGateway.

Українські освітяни мали доступ до eTwinning до березня 2022 року. Зараз ведуться дискусії про відкриття офісу підтримки програми eTwinning, і ми сподіваємося, що для України доступ буде знову відкритим. Європейська платформа шкільної освіти відкрила окрему сторінку, присвячену підтримці Україні. Також у 2022 р Європейська Комісія профінансувала підготовку та друк підручників для учнів 5-х класів.

На порталі зібрані всі важливі практики, досвід європейських шкіл та закладів вищої освіти — все корисне, що може бути для освітян, які працюють у сфері шкільної освіти. На цій платформі педагоги можуть зареєструватися і знайти партнерів в інших країнах для подальшої співпраці. Це дає можливість готувати спільні уроки, методологічні ресурси для проведення занять. А також проводити спільні дослідження у розвитку шкільної освіти в Україні та інших країнах, долучатися до різних міжнародних проєктів і програм.

Чого очікувати від Еразмус+ у майбутньому?

Кілька днів тому Європейська Комісія опублікувала інформацію про збільшення фінансування та спеціального фокусу програми на нашу країну. Це також стосується українців, які наразі перебувають за кордоном, особливо тих, які навчаються у школах, працюють в закладах освіти, у сфері молоді та спорту. Вони зможуть теж скористатися можливостями програми Еразмус+, долучатися до заходів, брати участь у проєктах, навчатися, бути на практиці чи стажуванні.

Тож проводиться обговорення з Генеральним директоратом Європейської Комісії з питань освіти, культури, молоді та спорту щодо нових можливостей, які будуть відкриті для України. А надалі плануються спільні заходи з Міністерством освіти і науки України, Міністерством молоді та спорту і ГС «Освіторія» для промоції тих можливостей, особливо тих, які відкриті саме для шкільної освіти.

Є ще один напрям міжнародної співпраці програми Еразмус+, який передбачає участь шкіл України — це Cooperation Partnership for Schools (KA 220-SCH). І ми розуміємо, що потрібна дуже потужна кампанія щодо підготовки працівників шкіл для написання проєктів.

Важливо, щоб школи зробили внутрішній аналіз стану інтернаціоналізації або взагалі тих потреб, які є в них для залучення міжнародної співпраці. А також, який є інноваційний потенціал у школах, які освітні практики наших шкіл були б корисні колегам і партнерам інших країн, зокрема Європі. Тому тут теж ми плануємо проведення спільних заходів із підготовки таких проєктів для залучення наших шкіл у різні проєкти Еразмус+ там, де такі можливості відкриті.

Ба більше, для шкіл важливо робити фокус на мовленнєвій підготовці вчителів. Це той фокус, який на сьогодні дуже потрібен. І ми сподіваємося, що за період підготовки до конкурсів наші вчителі зможуть підвищити рівень володіння іноземною мовою, зокрема англійською. Бо майже всі заходи проводяться іноземною мовою. І ресурси розробляються як іноземною, так і українською мовою. Тому ця компетентність дуже важлива.

А отже маємо таке потужне домашнє завдання для шкіл — це розбудова потенціалу для участі у проєктах міжнародної співпраці. Адже коли ми переходимо в інший статус — країни кандидата в члени на вступ до ЄС — то маємо вже інші можливості для співпраці. Вони є вже набагато більші і для участі шкіл в тому числі у структурних проєктах.

Заклади шкільної освіти вже мають досвід у реалізації проєктів Еразмус+, можливості відкриті, тому запрошуємо долучатись активно до співпраці та звертатись до нашої команди.

ТАКОЖ ЦІКАВО:

Сертифікація вчителів 2023: Етапи, дати реєстрації та завдання тестів

Повернути вкрадену історію українського мистецтва

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *