Історія у кадрі: як підлітки створили фільм про Голодомор

«Історія Голодомору. Наша розповідь» — документальний фільм, який створили підлітки для таких же школярів, як вони самі. Стрічку зняли у рамках Creative Lab — освітнього проєкту Музею Голодомору. Її мета — легко та зрозуміло розповісти підліткам про складну історію. У картині пояснюють, як комуністичній владі вдалося окупувати Україну, як Сталін знищував найталановитіших українських митців та яким чином радянська влада запустила механізм Голодомору.

«Немає окремої історії для дітей»

11–14 річні автори фільму замислилися про те, як все-таки вдалося зберегти історичну пам’ять, хоча її хотіли знищити, наскільки сильно радянська влада приховувала від усього світу те, що вона вчинила із українським народом.

Ідея проєкту виникла у чотирьох школярів 7–9 класів. Чому підлітків це зацікавило?

— Я взагалі люблю відвідувати музеї. А тема Голодомору для мене близька, тому що багато моїх пращурів померли у ті часи. Я навіть не знаю деяких імен, — розповідає 8-класниця Леся Кириченко. — У моєї бабусі загинуло шість братів і сестер. Хотілося розширити свої уявлення про ті жахливі події, тому і пішла на проєкт. Я не розділяю історію на історію для дорослих та історію для дітей. Підлітки мають самі зробити висновки про те, що відбувалося.

Як працює творча лабораторія

— Ми хотіли, щоб учасники відчували свою відповідальність, розуміли, що вони є частиною команди, — розповідає завідувач екскурсійно-освітнього відділу Яна Городняк.

Фахівці прагнуть розвивати критичне мислення школярів. Спершу на експонатах музею діти досліджували, що таке геноцид, режим чорних дощок, торгсіни та закон про 5 колосків, дивилися відеозаписи свідків. Приміром, як хлопчик, який менше за віком, ніж вони, коли померли всі рідні, йшов кілька діб з маленькою сестричкою, аби врятувати її від смерті. Працювали командою, де кожен мав власні обов’язки та завдання, але можна було спробувати себе у різних амплуа. Скажімо, на першому занятті Леся виступала як історик, Нестор — науковий консультант, Софія — ведуча, а Єва — фотограф.

Сьогодні говоримо про День пам'яті. Знайомимось з Книгою пам'яті, шукаємо в ній згадки про рідні місця та робимо свічку

Gepostet von Творча лабораторія для підлітків у Музеї Голодомору am Samstag, 19. Oktober 2019

У фільмі школярі відповідають на найпоширеніші запитання однолітків, коментують документи, демонструють та обговорюють фотографії та плакати. Картину тих страшних часів намагалися відтворити так, щоб вона була зрозумілою і для їхніх однолітків.

Підлітки стали навіть акторами: вони грають митців того часу. Від першої особи розповідають про трагічні долі Олександра Довженко, Михайля Семенка, Казимира Малевича, Василя Єрмілова. Наприкінці документального фільму діти власноруч створюють і запалюють свічі пам’яті, які горять на підвіконнях у День вшанування жертв Голодомору. Фільм можна переглянути під час відвідування Національного музею Голодомору, на його сайті чи на YouTube.

Музей на допомогу вчителям

Цей фільм є дебютом творчої лабораторії музею, яка розпочала працювати у вересні. Вона передбачає не просто відвідування циклу лекцій, присвячених певній тематиці, а створення креативних проєктів, розрахованих на учнів середньої та старшої школи. Музейники сподіваються, що така інтерактивна форма занять приваблюватиме підлітків.

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *