Крутезні сценарії уроків про Тараса Шевченка, які учні проситимуть повторити ще

Шевченка в образі Девіда Бові створив художник Олександр Грехов, авторка кота Інжира — Олена Павлова

9 березня Україна відзначає 206 років із дня народження Тараса Шевченка. А що, як замість класичних уроків про наймогутнішого класика української літератури запропонувати учням дещо новаторське, наближене до їхнього світосприйняття та хобі? Вчителька української мови та літератури Новопечерської школи Ольга Питюр та SMM-спеціаліст «Освіторії» Дмитро Коваленко розповідають про найкреативніші сценарії уроків за мотивами біографії та творчості Кобзаря.

Меми про Шевченка власними руками

У всесвітній мережі можна віднайти дотепні меми з Тарасом Григоровичем. Їх можна роздрукувати на кольоровому принтері чи зробити велику презентацію й після демонстрації кожного мему просити учнів пояснити зміст того, що приховує в собі весела картинка.

Але такий урок буде не настільки цікавим, якщо не запропонувати учням створити мем власними силами. Найкраще, коли над створенням одного мему працюватиме група учнів.

SMM-спеціаліст «Освіторії» Дмитро Коваленко підготував зручну інструкцію з мемостворення спеціально для вас, користуйтесь із задоволенням!

Як зробити свій мем?

1) Спочатку треба визначитися з головним персонажем мему. Наприклад, усі розуміють, що скоро Шевченківські дні, тому гумор про Кобзаря буде актуальним та доречним. Отже, головний герой мему — Шевченко. Половину справи зроблено!

2) Що далі? Треба вибрати куди саме Шевченка помістити — це може бути відомий кадр з фільму, фотографія, яка стала вірусною, інший вже відомий мем. Давайте для прикладу інтегруємо Шевченка у класику світового кіно — фільм «Сяйво».

3) Переходимо до практичної сторони справи. Завантажуємо той самий кадр з Джеком Ніколсоном, який нам треба. Ось він:

4) Інтегруємо туди Тараса Григоровича за допомогою фоторедактора. Тут, звичайно, знадобляться базові навички фотошопу. Ось так:

5) І останній штрих! Робимо напис на картинці. Класичним шрифтом для мемів вважається шрифт Impact. Використовуйте написи цим шрифтом білого кольору з чорним обрамленням у 3–4 пікселя. Вуаля!

Коли меми учнів будуть готові, подискутуйте над ними. Вражень буде багато, обіцяємо!

Цікавинки про Шевченка за QR-кодами

На великому плакаті треба намалювати обриси силуету Тараса Шевченка, а всередині розташувати роздруковані та вирізані QR-коди, які приховують в собі дещо цікаве, прекрасне та незвідане про Кобзаря. Наприклад, як Богдан Ступка декламує поезії Шевченка, посилання на віртуальний музей поета, цікавезний тест, який допоможе визначити, наскільки добре ти знайомий з постаттю класика.

Приємно познайомитись, Тарас: біографія від імені класика

Вчителька української мови та літератури Новопечерської школи Ольга Питюр каже, що діти в кілька разів краще запам’ятають біографію Тараса Григоровича, якщо напишуть її… від імені самого Шевченка.

Отож, видайте учням роздруківки з детальною біографією Шевченка, аркуші формату А3 з обрисом силуета Тараса Шевченка (такий можна знайти в інтернеті) та набір стікерів у формі хмаринок.

Учнів погрупуйте в команди по 3–5 осіб. Їхнє завдання — опрацювати біографію Шевченка, але найцікавіші акценти біографії учні виписують на стікерах, причому від першої особи: «Ти вчишся в сучасній теплій гімназії, а моя освіта — це всього два класи в церковноприходській школі…» Ці стікери школярі наклеюють навколо силуету Шевченка.

Після того як біографія готова, запропонуйте учням зробити всередині силуету замальовку за мотивами факту біографії, який їх найбільше вразив і схвилював.

LEGO + Шевченко = …

Попросіть учнів, у яких є LEGO, принести свої набори до школи. Сформуйте кілька груп учнів та попросіть кожну обрати поезію Шевченка на власний розсуд.

А потім починається найцікавіше: з кубиків LEGO діти створюють предмети чи образи, які в поезії їм видалися найяскравішими. Наприклад, мої учні робили солов’я та хату з вірша «Садок вишневий коло хати…». Потім кожна група пояснює, чому і що вони змайстрували за мотивами поезій.

Після того як учні створили «шевченколего», можна порефлексувати за допомогою… ворожіння на «Кобзарі». Усі охочі відкривають книгу в будь-якому місці та читають фразу. Результати часом смішні, часом лякають, але це завжди весела й цікава активність.

Захопливий квест за мотивами біографії та творчості Шевченка

Вчителю потрібно створити 40 невеликих парних карток із короткими фактами біографії та творчості Тараса Григоровича. Наприклад: «Тарас Григорович Шевченко-Грушівський» — звідки взялась ця друга частина прізвища поета?», «Хто й коли викупив Тараса Шевченка з кріпацтва?», «Скільки творів налічувало перше видання «кобзаря»? Тобто, на одній картці пишете запитання, на другій — відповідь на нього.

Ці 40 карток з відповідями розміщуєте в шкільному просторі — добре, якщо це буде не тільки класна кімната, а й коридор чи хол школи. Учнів об’єднуєте в пари та видаєте їм картки, на яких є питання.

Потім учні розшукують в просторі відповіді на запитання та записують їх на своїй картці. Оскільки запитань аж 40, це не такий швидкий процес, як може спершу видатись. Мої учні за 45 хвилин ледь встигли!

Косплей на картини Шевченка, ескіз футболки, відеоогляд

Дайте учням завдання підготувати фотопорівняння картини, намальованої Тарасом Шевченком і власним адаптованим образом на ній. Перелік картин майстра можна знайти ТУТ. Крім власного образу картину можна адаптувати за допомогою інших людей, а також пейзажів та інтер’єрів, які нагадують образ на картині Шевченка. Ось які роботи створили мої учні:

А ще ви можете намалювати образ «свого Шевченка, зобразивши його риси обличчя. У такому випадку необхідно дати письмове коротке пояснення, чому Шевченко для Вас виступає саме таким. Ще один варіант — проілюструвати улюблену поезію Тараса Шевченка.

Дуже цікавим завданням для дітей стане створення ескізу футболки за мотивами життєвого або творчого шляху Тараса Шевченка.

Школярам, які ведуть власний блог на Youtube, буде цікаво виконати завдання зі створення відеоогляду улюбленого твору Тараса Шевченка.

А для любителів ігор можна запропонувати створити гру за мотивами творчості Тараса Шевченка (наприклад, «Правда / неправда»).

Источник: www.osvitoria.media

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *