3 грудня Україна дізнається своє місце у рейтингу PISA. У 2018 році українські школярі вперше взяли участь у глобальному міжнародному порівняльному дослідженні шкільної освіти. Що таке PISA, чому це важливо для України і як можна підготувати своїх учнів до такого тестування, розповіли в Міністерстві освіти.
Що таке PISA?
PISA — Program for International Student Assessment — Програма міжнародного оцінювання учнів. Її мета — визначити тенденції у результатах різних освітніх програм та чинники, що впливають на навчальні досягнення учнів.
Програму PISA започаткувала Організація з економічного співробітництва та розвитку у 1997 році, а перше дослідження провели 2000 року.
У тестуванні PISA беруть участь школярі від 15 років. Саме у цьому віці підлітки майже усіх країн світу закінчують обов’язковий цикл навчання у школі.
48 385 євро заплатила Україна за участь українських школярів у дослідженні у 2018 році. Тестування пройшли понад 6 тисяч учнів із 250 закладів освіти по всій Україні.
Для тестування в Україні використали 30 варіантів зошитів. На виконання завдань учні мали 120 хв, із 10-хвилинною перервою. Під час тесту можна було користуватися лише калькулятором, а виходити з аудиторії учень міг лише у супроводі спостерігача. Перевіряли тестові зошити українські педагоги, що попередньо пройшли 3-етапне навчання.
Тести PISA оцінюють 3 компетентності:
- читацька — уміння і старанність до читання, розуміння та інтерпретація текстів;
- математична — вміння використовувати знання математики у життєвих ситуаціях;
- природнича — здатність до використання знань із природничих наук;
Дослідження PISA проводять кожні 3 роки і щоразу обирають провідну галузь. У 2018 році це було читання, це означає, що усі тестові зошити мали завдання із читання. Окрім читання, зашити мали питання або з математики, або з природничих наук. Провідною галуззю PISA 2021 буде математика.
Чому PISA важлива для України?
Ганна Новосад, міністр освіти України
Україна вперше у 2018 році взяла участь у тестуванні PISA — це найбільше міжнародне дослідження, що вивчає якість освіти і охоплює більше як 80 країн, що становлять понад 80 % світової економіки. У дослідженні беруть участь усі країни Організації Економічного співробітництва та розвитку, тож Україні важливо бути серед них. PISA не прив’язується до освітніх програм. Дослідження має на меті визначити рівень компетентностей. Тобто, дослідження оцінює не суму теоретичних знань, а здатність учнів використовувати вміння, отримані у школі, у різних життєвих ситуаціях. Перехід до компетентісного навчання — те, що лежить в основі Нової Української Школи і на чому будуються зміни, що вже розпочалися у початковій школі. Тестування PISA стосувалося 15-річних учнів, які ще не перейшли до програми НУШ. Тож результати цього дослідження покажуть нам відправну точку — де ми є, коли наша система освіти ще не увійшла в реформу, а отже рейтинг PISA стане важливим мірилом нашого поступу.
Чи можна пройти пробне тестування PISA?
Відтепер можна. Український центр оцінювання якості освіти за підтримки UNIСEF презентували оновлений сайт із тестовими завданнями PISA.
Тетяна Вакуленко, заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти
Попередній сайт про PISA був інформативним. Він допомагав учителям зрозуміти, що це за дослідження, і чому його не варто боятися. Але ми зрозуміли, що цього мало, і оновили ресурс — тепер на сайті можна виконати тестові завдання. Вчитель може створити свій обліковий запис на сайті, завантажити клас, у якому він викладає, і отримати багато якісного матеріалу. Наприклад, створити власний тест із опублікованих завдань PISA. Серед опублікованих завдань учитель обирає ті, що стосуються його теми уроку чи логічно інтегруються у певну тему. Цей тест він роздає учням, і за результатами виконання отримує інформацію не лише про те, як саме його виконав учень, але й скільки часу знадобилося кожному учню на це конкретне завдання, як він відповідав і те, наскільки сумарні бали за тест корелюються із балами за окремі питання. Навіть більше, вчитель зможе долучитися до системи перевірки PISA — отримає інформацію, як відповідь на це завдання кодувала би PISA, якби цей учень потрапив на реальне тестування.
Наприклад, завдання з читацької компетентності передбачає розгорнуту відповідь на основі прочитаного. Є простір, куди учень може вдрукувати свою відповідь. Вчитель отримує відповідь учня і перевіряє, наскільки ця робота відповідає кодуванню: чи відповідь повністю правильна, частково правильна чи зовсім неправильна. Таким чином, вчитель не лише працює з дітьми у новому форматі, але й сам вчиться.
Завдання з математики може бути, наприклад, таким: реальна життєва ситуація — є будинок із дахом у формі піраміди, і учень має зробити певні обрахунки. Звісно, це завдання неможливо виконати, якщо учень не володіє знаннями з геометрії. Тож це також можливість для вчителів працювати із компетентісними завданнями. Часто українським вчителям здається, що учням надто легко виконувати певні завдання. Але відкрию секрет — PISA показує, що подібні, начебто прості завдання, викликають труднощі у дітей, а значить, їх не можна пропускати. Адже часто, заглиблюючись у складні ситуації і задачі, ми втрачаємо важливе базове знання.
Провідною галуззю дослідження PISA 2021 буде математика, тому дуже вчасно ми презентуємо книжку «10 запитань від вчителів математики та як PISA може на них відповісти». Чим вона класна? Вона дає відповіді, засновані на реальних даних. Багато сучасних методичних праць містять теоретичні погляди на те, як вчителю викладати. Ця ж ґрунтується на дослідженнях PISA 2014, 2019 і збирає титанічний обсяг інформації про те, що потрібно і не потрібно робити вчителям, щоб досягти успіху і створити комфортні умови для засвоєння знань. Ось деякі із запитань:
- Чи можу я допомогти моїм учням навчитися вивчати математику? Зауважте — не навчити математики, а навчити вчитися самостійно.
- У процесі викладання я маю приділяти особливу увагу математичним поняттям чи тому, як ці поняття застосовуються у реальному світі?
- Чи маю я перейматися ставленням моїх учнів до математики?
У книзі запитань значно більше, ніж десять, і відповіді на них справді глибокі і цікаві.
Источник: www.osvitoria.media