Скільки предметів має бути у школі: закордонний досвід

Зображення: Storyset

Нині, після пропозиції нового міністра освіти Оксена Лісового, педагоги та батьки активно обговорюють, чи слід зменшити кількість шкільних предметів. Ми вирішили порівняти, скільки дисциплін викладають у інших країнах. Ви здивуєтеся дізнатись, де у світі найбільш перевантажені школярі, а де на домашні завдання витрачають пів години на день.

🇺🇦Україна🇺🇦

Початкова школа: 9 предметів

У початковій школі всіх країн, про які йтиметься далі, є такі 6 предметів як:

  • рідна мова та літературне читання;
  • математика;
  • іноземна мова;
  • музичне мистецтво;
  • образотворче мистецтво;
  • фізична культура;

В Україні (за типовою програмою О.Савченко) до цього додається інформатика, дизайн і технології (так тепер називають предмет, що колись був «Праця») та інтегрований курс «Я досліджую світ» (основи природничих наук, соціальних та основ здоров’я).

Базова школа: 17 предметів

Математика ділиться на алгебру та геометрію. Продовжується вивчення таких предметів як, українська мова, іноземна мова, музичне мистецтво, образотворче мистецтво та фізична культура, дизайн і технології. Додаються такі:

  • українська література;
  • зарубіжна література;
  • біологія;
  • географія;
  • фізика;
  • хімія;
  • історія України;
  • основи здоров’я (до 9 класу);
  • всесвітня історія;

Старша школа: 20 предмети

Тут продовжуються усі попередні предмети, хіба що музичне і образотворче мистецтво стає просто мистецтвом. І до них додаються:

  • астрономія
  • захист Вітчизни
  • громадянська освіта
  • креслення

🇬🇧Британія🇬🇧

У середньому британські учні мають щодня 5–6 уроків, як доводить дослідження тривалості перебування у школах дітей з різних країн.

Початкова школа (з 4–5 до 11 років): 10 предметів.

Окрім стандартного набору, додаються програмування, природничі науки, суспільствознавство (географія, історія, основи релігій, основи здоров’я) та дизайн і технології.

Середня школа (11 –16 років): від 10 предметів (6 обов’язкових + 4 і більше на вибір).

З нових обов’язкових предметів — англійська література. А ось мистецтво, природничі науки, дизайн й технології переходять до дисциплін на вибір. Окрім цього є великий перелік: другі іноземні мови, психологія, економіка, екологія.

Старша школа Sixth form (не обов’язкова, 16–18 років): 3–5 предметів поглиблено, підготовка до складання іспиту GCSE.

За прикладом британської системи освіти навчальний процес організовано у багатьох європейських та азійських країнах. Схожа, з невеличкими нюансами, вона у Німеччині, Італії, скандинавських країнах, Австралії, Канаді (там лише 4 заняття на день та кожне має тривалість 75 хвилин).

🇫🇷Франція🇫🇷

У середньому учні мають 7–8 уроків на день. Але при цьому у молодшій школі заняття проводять лише 4 рази на тиждень, а у коледжі у середу шкільний день наполовину скорочений.

Молодша школа (з 6 до 11 років): 10 предметів

Окрім 6 типових предметів, є також природничі науки, соціальні студії, технології і моральне та громадянське виховання.

Коледж (11–15 років): 12 предметів

Додається лише друга іноземна мова та профорієнтація.

Ліцей (не обов’язковий рівень, поділяється на технічні та загальноосвітні ліцеї, 15–18 років): від 13 (10 обов’язкових + 3 і більше на вибір)

Предмети ті самі, але мінус мистецтво, технології, профорієнтація та плюс філософія. Додаткові предмети обирають за майбутнім фахом. У технічних ліцеях вивчатимуть такі справи як перукарська, косметологічна та інші послуги, харчові та інші технології, техніку. У загальноосвітніх обирають із таких напрямків як: економіка, біотехнології, інжиніринг, геополітика, підприємництво, переклад з іноземної.

🇪🇸Іспанія🇪🇸

У середньому щодня учні мають 5–6 уроків.

Початкова школа (Primaria, до 12 років): 13–14 предметів (10 обов’язкових + 3 і більше на вибір)

Діти вивчають те саме, що й в Британії, проте неодмінно опановують у цьому віці не програмування, а етику або основи релігії. Окрім державної мови (іспанська), є також рідна (мова автономної області країни). Вже з 3 класу у школах додаються предмети на вибір, але їх ще обирають для всього класу педагоги та батьки, доки діти малі. Зазвичай це інформатика, театральне мистецтво, психологія, іноземні мови.

Середня (Obligatoria, 12–15 років): 12–13 (9 обов’язкових + 3 і більше на вибір)

У цій країні, так само як у Британії, обов’язковими є математика, іноземна мова (переважно англійська), природничі науки, соціальні студії (історія, географія), інформатика, фізкультура. Проте музичне мистецтво тут також вивчають всі без винятку. А ось предмет «Література» не виокремлюють, опановують у рамках мовного курсу.

Старша (Bachillerato, не обов’язковий ступінь освіти, 16–18 років): обирають один із пакетів, кожен складається з 3 предметів, які потрібні для вступу в університети на певну спеціальність.

🇺🇸США🇺🇸

У середньому учні мають 6–7 уроків щодня.

Початкова школа (Elementary, 5–6 до 11–12 років залежно від штату): 8 предметів

Порівняно з Британією, ази природничих та суспільних наук даються одним інтегрованим курсом. Також у цьому віці ще не вивчають технології.

Молодша середня школа (Middle, 11–12 до 13–14 років): від 9 (7 обов’язкових + 2 або більше на вибір).

Основних предметів ще менше: лише англійська мова, література, математика, іноземна мова (зазвичай французька), спорт. Окремо починають вивчати історію та здоровий спосіб життя. На вибір 2–5 предметів: IT, кулінарія, технології, додаткова іноземна мова, мистецтво.

Старша школа (High, 13–14 — 17–18, поділяється на професійні та академічні класи, та додатковий клас Advanced для тих, хто хоче глибше підготуватися до університету): 12 предметів (8 обов’язкових + 4 і більше на вибір).

Ті самі, що й у середній школі, базові предмети, окрім здорового способу життя. У професійних класах опановують різноманітні спеціальності: столяр, секретар, туристичний агент, продавець. У академічних є кілька десятків курсів, серед яких може бути навіть історія рок-н-ролу, танці, мода, антична культура, виживання після апокаліпсису. Але найбільш практичний варіант — обрати предмети з коледжу за фахом. Зазвичай вони зараховуються, якщо випускник туди вступить.

🇳🇱Нідерланди🇳🇱

Своєрідна система освіти. Тут у середньому 3 уроки на день (по 100 хвилин кожен). Взагалі немає домашніх завдань, тестів, контрольних. Є лише випускні іспити для кожного рівня освіти.

Молодша школа (з 4 до 12 років): 11 предметів.

Окрім типових для всіх початкових шкіл 6 предметів, додаються плавання (окремо від фізкультури), здоровий спосіб життя, інформатика, природничі науки та соціальні навички.

Середня школа з 12 до 16–18 у залежності вид виду, поділена на професійну VMBO, підготовка до вищої прикладної освіти — HAVO. Тут від 12 предметів (9–10 обов’язкових + 3 чи більше на вибір). А у такому типі шкіл, як VWO (підготовка до університетів) навантаження більше: від 16 предметів.

У всіх типах шкіл спочатку два роки вивчають нідерландську мову, англійську (нею провадиться викладання), математику, програмування, природничі науки, історію, технології, економіку та мистецтво. Також починаються заняття за спеціалізацією.

У профшколах школярі обирають один із напрямків: технічний, економічний, агротехнічний, сфера послуг.

На 3–4 рік навчання учні обирають предмети для отримання спеціальності. Скажімо, на економічному напрямку можна зосередитися на продажах, підприємництві, бухгалтерській справі. А на напрямку послуг опанувати ази масажу, манікюру, офіціантської справи, роботи няні.

У школах HAVO все те саме, але навчання триває 5 років. Тут дають другу іноземну мову. А набір спеціальностей інший: окрім технічних та IT, це може бути менеджмент, журналістика, мистецтво, екологія, частина медичних фахів: акушерство, фізіотерапія, медсестринська справа.

У VWO навчаються шість років. Тут не обійтися без латини чи давньогрецької мови, філософії. Решта — спрощені версії університетських курсів.

🇫🇮Фінляндія🇫🇮

У середньому школярі мають 4 заняття на день. Майже немає домашніх завдань (за даними дослідження OECD, юні фіни витрачають на це не більше пів години на день).

Молодша школа (з 7 до 13 років): 9 (ті самі, що й в Україні, звісно, рідна мова там — фінська).

Основна школа (13–16 років): 16 (12 обов’язкових предметів + 4 на вибір)

Обов’язкова програма: природничі науки, релігія/життєрозуміння, профорієнтація, географія, соціальні студії (історія, громадянська освіта, етика), друга іноземна мова (переважно шведська), основи здоров’я.

Гімназія (не обов’язкова, 16–18 років): 15 предметів (обирають з 75: філософія, психологія, мистецтво, економіка, мови).

Де шкільних предметів багато?

Інколи у суперечках кажуть: якщо скоротити предмети — діти будуть безграмотні, як у країнах Африки. Ось там, мовляв, вчать лише читати й писати… Виявляється, все навпаки: там велика обов’язкова шкільна програма, хоча й незвична для нас. Якість освіти не має такого прямого зв’язку з кількістю предметів, як інколи думають.

🇳🇬Нігерія🇳🇬

У середньому школярі мають 7–8 занять на день

Початкова школа Primary (6–11 років): 13 предметів

І тут є традиційна шістка предметів, але читання й письмо — тут окремо. А ще є уроки поезії. Англійську мову вивчають змалечку. Інформатику тут не вчать, але є основи релігії, здоровий спосіб життя, специфічні предмети: сільське господарство, місцеві ремесла, домогосподарство.

Молодша середня Junior Secondary (11–15 років): 15–16 предметів

Діти вивчають другу племінну мову. Додаються природничі науки, англійська література. Хлопці мають ще 2–3 практичні предмети на вибір (механіка, теслярство, столярство, ковальська справа). Трохи вирівнює те, що два курси вже завершуються (поезія, ремесла).

Старша школа Senior Secondary (не обов’язкова, поділяється на професійну та підготовку до університету): від 7 предметів (5 обов’язкових + 2 та більше на вибір).

Усі старшокласники мають опанувати хоча б одну племінну мову, англійську мову, літературу, природничі науки, соціальні науки. Професійні класи готують до сільсько-господарчих та технічних спеціальностей, будівельних, торгівлі, роботи у сфері послуг. Академічні класи пропонують біблієзнавство, іслам, арабську мову, комп’ютерний набір, медицину, спорт.

🇨🇳Китай🇨🇳

Одна з країн, де навчання — тяжке випробування. Тут поширені самогубства через оцінки, депресія у підлітків, найвища кількість школярів із розладами зору (через постійне зорове напруження та нестачу сну).

Діти мають 9–10 уроків щодня, школа працює шість днів на тиждень. Вони витрачають рекордну кількість часу на домашню роботу, за даними дослідження OECD: майже 3 години щодня.

Початкова школа (6–12 років): 19 предметів

Окрім стандартних предметів (до слова, діти мають щодня по 2 заняття з китайської мови), у розкладі є історія, право, географія, біологія, фізіологія, гігієна, праця, інформатика, безпека життєдіяльності. Окрема частина: ідейне виховання. Це не лише етика, комуністична мораль, а й «Думки Сі Цзіньпіна». Додатково щодня учні мають двічі на день руханки, які проводять усією школою, та годину читання у класі, під контролем вчителів.

Неповна середня (12–15 років): 26 предметів

Додається політика, фізика, хімія, мова китайських меншин (за потреби), друга іноземна мова (найчастіше — японська), комплексна практична діяльність, естетика.

Повна середня (не обов’язкова, 16–18 років, поділяється на професійну школу та академічну): 17 (10 обов’язкових + 7 та більше на вибір).

На цьому етапі йде підготовка до іспитів з китайської мови, англійської мови, математики, фізики, хімії, біології, історії, географії, політології, інформатики. Також опановують не менш 7 профільних предметів із майбутньої спеціалізації.

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *