Будь-який складний процес – це послідовність кроків. Якщо зробити їх вчасно і в потрібному порядку, завдання вирішується легко. Якщо щось наплутати, великий ризик переплатити, перенервувати, втратити час.
Зрозуміло, що замовити дизайн проект у інтер’єрного дизайнера можуть далеко не всі, але майже всі здатні діяти, як дизайнер. Розповімо, які потрібні кроки в якому порядку слід робити. А чого робити не варто на кожному етапі.
Крок 1. Знайдіть стильові орієнтири
Від вибору стилю залежать матеріали оздоблення, використовувані дизайнерські прийоми, вибір меблів і декору. Визначтеся, що саме ви хочете бачити в приміщенні. Популярна помилка – вибрати один модний стиль і слідувати йому. Дизайнер ніколи так не робить.
Як діє дизайнер: Зазвичай використовує так звані близькі за духом напрямки в дизайні – кілька одночасно в рамках одного проєкту. Так інтер’єри виходять більш живими. Подивіться на приклад з фото: елементи класики, французького і сучасного стилю в цьому інтер’єрі пов’язані єдиною колірною палітрою.
Що треба робити вам: Подивіться в інтернеті фото реалізованих проєктів, щоб зрозуміти, який саме стиль вам подобається – класичний, прованс, mid-century або якийсь ще.
Визначившись із головним стилем, почніть збирати ідеї та прийоми, які вас приваблюють в інших напрямках. Можливо, це колірна гамма, характер освітлення, планування. Рідко коли картинка подобається цілком – навчіться виділяти, що конкретно “хочеться” бачити у власному інтер’єрі.
На фінальному етапі відсічіть зайве. Як і в одязі, у стилях не варто “одягати все найкраще одразу”.
Крок 2. Продумайте настрій інтер’єру
Часом весь інтер’єр будується навколо одного елемента: чи то предмет меблів, чи то шикарна люстра.
Однак так проектувати дуже складно (навіть якщо ви досвідчений дизайнер). Не додавайте собі головного болю – практика показує, що рухатися краще від загального до приватного. Не будувати інтер’єр навколо вподобаного в шоу-румі дивана, а підбирати меблі під задану концепцію.
Як діє дизайнер: Складає moodboard або “дошку настрою”. Вона дає змогу сформувати майбутній образ квартири, знайти правильний вектор дизайну і підібрати його головні та другорядні складові. Розклавши зразки і зображення предметів, ви починаєте розуміти, чим готові пожертвувати, а що для вас є принциповим в образі і сприйнятті вашого майбутнього інтер’єру.
Що треба робити вам: Зберіть картинки, які ви зберегли на першому етапі, в колаж. Зробити це можна в електронному вигляді або роздрукувати і наклеїти на аркуш паперу. Виділіть на отриманому колажі те, що вам подобається найбільше.
Крок 3. Розділіть простір на зони
Не потрібно обирати меблі за принципом “мені потрібно ж десь спати – чому б не на такому красивому ліжку”. Це я називаю купівлею навмання.
Задумайтеся, як ви шкодите своєму інтер’єру: спочатку купуєте предмет, не розуміючи його розмірів, а потім підбираєте обстановку, що залишилася, за принципом що “ще поміститься”. Це неправильно.
Починати слід із виділення потрібних вам зон і визначення розмірів, які вони займуть. І вже надалі під ці розміри задавати габарити меблів. Після чого шукати прицільно зразок відповідного розміру і виду.
Як діє дизайнер: Насамперед робить обмірне креслення приміщення. Після виділяє на ньому функціональні зони (за підсумками обговорення з клієнтом, звісно). Саме завдяки зонуванню інтер’єр виходить цілісним, а простір не нагадує склад меблів.
Що треба робити вам: Накреслити план приміщення із зазначенням розмірів, продумати і виділити на ньому необхідні зони. З першого разу планування не складеться, це нормально. Якщо план креслити складно, постарайтеся хоча б просто “прикинути” для себе, що і де ви хочете робити у своєму будинку. Це і дасть можливість визначити ті самі зони.
Бажану “розстановку” меблів і габарити дуже добре перевіряти для себе прямо за місцем (хоча б за допомогою викладки газетами на підлозі). Це дасть вам змогу зрозуміти, чи не буде в приміщенні тісно, якщо поставити одночасно ось такого розміру диван і ось таку шафу.
Крок 4. Підберіть колір
Кольори зазвичай вибирають з улюблених відтінків, але пам’ятайте: навіть їх не повинно бути забагато.
Як діє дизайнер: Вирішує, чи буде це холодна або тепла колірна гама. Також вибір проходить між світлою і яскравою палітрами, пастельною або з барвистими колірними плямами.
Що треба робити вам: Щойно ви вирішили, хочеться контраст чи нюанс, тепле чи холодне – обирайте один або два основні кольори. Які саме? На це питання є безліч відповідей в інтернеті – тут можна переглянути масу палітр, так само як і готові інтер’єри. Не помилитеся, якщо виберете натуральні світлі тони (білі, сірі, відтінки лісів, полів і скель), доповнивши їх яскравішими кольоровими деталями двох / трьох відтінків.
Наступний крок – підібрати другорядні відтінки, які добре з ним поєднуються. На цьому етапі важливо обрати колір стін, підлоги та корпусних меблів. Саме гармонійне поєднання цих елементів робить інтер’єр єдиним цілим.
Крок 5. Виберіть меблі
Нагадую, що потрібно врахувати не тільки розміри та зручність використання, а й те, наскільки предмети пасують до вашого інтер’єру та поєднуються між собою. Наприклад, крісло, яке сподобалося в шоу-румі, може не пасувати до вже купленого дивана, та й узагалі – матиме вдома зовсім не такий вигляд, як у магазині.
Як діє дизайнер: Підбирає предмети, що поєднуються один з одним. Зазвичай, знову ж таки, складає колаж, завдяки якому видно чітку комплексну картинку.
Що треба робити вам: Вибирайте меблі, фотографуйте і отримані знімки додавайте в інтер’єрний колаж. Це допоможе не тільки підібрати “правильні” для вашого стилю предмети, а й подивитися, як вони поєднуватимуться один з одним. Свій вибір варто починати з габаритних меблів, потім уже переходити на більш дрібні деталі.
Крок 6. Продумайте сценарії освітлення
Обираючи кожне з джерел світла окремо, ризикуємо прийти до абсолютної каші. Як і з меблями, спочатку варто визначити кількість і місця розміщення потрібних ламп – потім уже підбирати їхній дизайн.
Як діє дизайнер: Перш ніж вибрати зовнішній вигляд джерел освітлення, дизайнери опрацьовують так звані сценарії світла. Найзручніше, коли їх кілька: основне світло, декоративне підсвічування, “точкове” світло в будь-якій зоні, додаткове світло тощо.
Що треба робити вам: Визначте для себе умовні зони і кілька сценаріїв їх освітлення. Наприклад, можливість увімкнути тільки декоративне приглушене світло або загальне освітлення всього приміщення.
Вирішіть, яка кількість ламп вам потрібна, а вже потім підбирайте їхній дизайн. Люстри, бра, лампи і торшери мають доповнювати обрані меблі. Тому вподобані моделі освітлювальних приладів потрібно теж розмістити в інтер’єрному колажі.
Крок 7. Підберіть текстиль і декор
Пам’ятаючи про правило загального і приватного, спочатку треба уявити загальну концепцію, а декор “прийде” сам собою. Коли ви вже зробили все, що я описувала раніше, настав час зайнятися підбором декору.
Як діє дизайнер: Вибирає декор відповідно до стилю, меблів і освітлення простору.
Що треба робити вам: Уявляючи образ майбутнього інтер’єру, якщо ми говоримо про цілісну картинку, найменше замислюєшся про вазочки і скатертини. Так, це дуже важливо, але на етапі початкового продумування інтер’єру досить уявити собі кілька деталей: штори, картини, озеленення. Решту декору можна підібрати тоді, коли дизайн уже буде готовий. Так буде легше вибрати правильні речі.
Що запам’ятати
- Шукайте не стиль, а сплав стилів.
- Дійте від загального до часткового – через концепцію до меблів, світла, декору (а не навпаки).
- Спочатку зонування, потім планування.
- Не лінуйтеся фотографувати і складати колажі – на папері чи комп’ютері. Тримати все в голові й уявляти складно навіть дизайнерам.